Chmurowy zawrót głowy.

Wiele się słyszy o danych trzymanych w "chmurze", wielu producentów smartfonów zapewnia własne "chmury", wiele osób z nich korzysta. Ale o co tak dokładnie chodzi?

W skrócie działa to tak, że nasze pliki przechowywane są na zewnętrznym serwerze a dostęp do nich uzyskujemy po zalogowaniu. Możemy współdzielić pliki z innymi użytkownikami danego rozwiązania lub przesyłać linki do pobrania dla tych, którzy nie korzystają.

Po co to?

Generalnie jest to sposób na tworzenie kopii zapasowych ważnych plików, dzielenie się z innymi- dużymi plikami, które nie zmieszczą się w załączniku do e-maila, oraz synchronizację zawartości kilku komputerów.To tyle, jeżeli chodzi o podobieństwa.

Dropbox.

Logo Dropbox

Aby w telegraficznym skrócie opisać to rozwiązanie – odniosę się do nazwy. Jest to jeden folder – pudełko, które znajduje się fizycznie na naszym dysku twardym, a jego kopia funkcjonuje w chmurze.

Zaletą dropboxa jest automatyczna synchronizacja w czasie rzeczywistym, możliwość współdzielenia folderów z innymi użytkownikami oraz prostota obsługi.

Wadą, niestety bardzo istotną, jest brak możliwości wyśledzenia, kto i kiedy usunął coś z folderu. Ale gdy korzystamy z dropboxa tylko dla własnych potrzeb, nie powinno być z tym kłopotów.

Zobacz również: Tetris byłby finansową porażką

Logo Sugarsync

SugarSync tym różni się od Dropboxa, że można synchronizować wybrane foldery na całym dysku(dyskach) zamiast tylko jednego folderu. Dla przykładu, jeżeli mamy laptopa i komputer stacjonarny – możemy nawet zsynchronizować sobie pulpity, żeby mieć takie same pliki (dla skrótów systemowych to nie działa)

Zaletą Sugarsynca jest możliwość wskazywania, które foldery mają być synchronizowane. Ciekawostką jest także wirtualny dysk z zawartością Sugarsynca, którzy po zainstalowaniu aplikacji pojawia się w postaci fizycznego dysku w komputerze.
Jest to o tyle wygodne, że możemy przerzucać pliki z fizycznych dysków na ten dysk sieciowy oszczędzając miejsce. Oczywiście dostęp do niego zależy od prędkości łącza internetowego, ale jest to bardzo wygodna opcja.

Box

Na koniec Box. Powyższy obrazek tłumaczy ideę chmury jako takiej, ale dodam od siebie, że box jest jednym z nowszych rozwiązań.

Po instalacji dostałem od razu 50 GB, które szybko zapełniłem rawami. Ograniczeniem w dzieleniu się plikami z boxa jest pojemność jednej przesyłanej paczki – nie może mieć więcej niż 1 gb. W dropboksie i sugarsyncu nie ma takiego ograniczenia.

Box występuje również jako fizyczny folder na komputerze, lecz jego chmurowy odpowiednik może się różnić. W moim wypadku wygląda to tak, że mam 40 GB w chmurze i 8 na dysku w komputerze. Trzymam tam głównie pliki RAW.

Przy współdzieleniu plików przez BOX, osoba która dostaje od nas link, nie musi mieć konta. Pobiera sobie paczkę za pomocą linku.

Istnieje jeszcze kilka różnych rozwiązań, ale te są według mnie godne uwagi.

Dysk Google opiszę osobno, gdyż należy mu poświęcić nieco więcej czasu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aplikacje:

Maaaamooooo, gdziee mój taaableetttt??? - Menadżer Urządzeń iProof - aplikacja, dzięki której już nigdy nie zgubisz żadnego paragonu Appshaker Komórkomanii #70 - Aviate, Mighty Text, Camera Awesome i inne Namco rozmienia się na drobne, wydając Tekken Arena na urządzenia mobilne? Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji Problem aktualizacji wiecznie aktualny Teraz ze Spotify posłuchasz muzyki za darmo także ze smartfona Wściekłe ptaki wskakują za kierownice gokartów! Przejmij kontrolę nad aplikacjami w Androidzie! Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji Sprytne posunięcie Ubisoftu z premierą Assassin's Creed Pirates Ridge Racer Slipstream jeszcze w tym miesiącu! Brothers in Arms 3 coraz bliżej. Zerknijcie na nowe screenshoty Hardcore vs Casual: Jakim graczem jesteś? Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji Wielkie przeceny gier i aplikacji na Androida i iOS Zumba Dance do pobrania za darmo. Daj się porwać tanecznemu szaleństwu! GTA: San Andreas już w przyszłym miesiącu na smartfonach! Coraz trudniej jest zarabiać w App Store. Koszt pozyskania jednej instalacji ciągle rośnie Star Wars: Tiny Death Star - dostępne na WP8 Aplikacja Dnia: Flick Kick Football Legends Czy Google Hangouts wyprze tradycyjny SMS? Flat Design w aplikacji Facebook i inne nowości, ale znowu nie dla każdego... Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji

Popularne w tym tygodniu:

Instagram z trybem rozmywania tła. Jak skorzystać z nowej funkcji? OnePlus przesuwa cykl wydawniczy swoich smartfonów? Jeśli tak, to bardzo dobra decyzja Nie mogę się oderwać od mobilnego Fortnite. Ta gra zdaje się być stworzona z myślą o smartfonach